Příroda na pokličce největšího vulkánu

Co se dá očekávat od nejstaršího národního parku pověstného svou krásou a čarovnou mocí matky přírody? Podíváte-li se na fotografie, jsou to zajisté tisíce geotermálních pramenů a stovky gejzírů různých tvarů a barev, bez kterých by Yellowstone nebyl Yellowstonem. Pojďte se s námi podívat, čím je tato oblast usazená na největším sopečném kráteru světa tak unikátní.

Tajemství yellowstonských nej

Yellowstonský národní park nabízí hned několik nej. Čím jiným by vás měl park ohromit než největší hustotou geotermálních pramenů na světě. Je jich tu kolem 10 000. Nachází se zde také největší horské jezero celé Severní Ameriky Lake Yellowstone o rozloze 354 kilometrů čtverečních. Velmi působivé jsou jednotlivé yellowstonské vulkány. Vulkán černého draka (Black Dragon´s Caldeon) v oblasti Mud Vulcano Area opravdu podle názvu připomíná dračí sluj. Zevnitř uslyšíte dunění. Vařící voda tu plní kalné jezero zahalené v oblaka šedozelené páry. Návštěva zajisté zanechá silný dojem. Stojíte-li o další zážitek, vyrazte za Bahenním vulkánem (Mud Volcano), jež vás počastuje dárkem v podobě vymrštěných koulí bahna a při troše smůly se trefí rovnou do vás. Procházet budete po vybudovaných značených stezkách přes další bahenní jezírka a termální prameny. Každé hýří jinou barvou od tyrkysové přes odstíny žluté oranžové a červené až k čokoládově hnědé. Barvu určují bakterie, které se rozmnožují za jiných teplot. Tím, že každé jezero má různou teplotu, je pak i barevné spektrum jedinečné. Nejvíce termálních pramenů najdete v části Upper Geyser Basin. Neméně časté jsou gejzíry, fumaroly - doutnající praskliny a pooly - bazény. Údajně nejkrásnější je Morning Glory Pool. Tento “bazén” hraje odstíny zelené a žluté a je olemován vápencovým okrajem. Pooly i gejzíry tvoří dešťová voda. Ta v případě gejzíru prosakuje vápencem pod povrch, kde se ohřívá. Pokud si přes další vrstvy studené dešťové vody neprorazí znovu cestu na povrch v podobě páry, pod velkým tlakem vytryskne všechna voda ven. Některé tryskají nepravidelně. Pokud ale nechcete zbytečně čekat, vyjděte si za gejzírem Old Faithful - Starým věrným. Ten vskutku věrně, každých 90 minut vyšlehne vodu do padesátimetrové výšky. Čas každé další erupce je vyvěšen v návštěvnickém centru spolu s dalšími zajímavými informacemi. Zastavit byste se měli také v Yellowstonském kaňonu (Grand Canyon of Yellowstone). Neprve ledovec, později řeka Yellowstone vyhloubili kaňon o délce 400, výšce 1300 metrů a délce 32 kilometrů. Nejvíce vás v těchto místech uchvátí dvoupatrový vodopád. Voda padá z téměř dvojnásobně větší výšky než na Niagaře - z 94 metrů.

Do Yellowstone za divokou zvěří

Mnozí návštěvníci vychvalují Yellowstone hlavně pro nezapomenutelné pozorování divoké zvěře. Kolem silnic se pasou stáda bizonů nebo vysoké. V trávě často uvidíte lovící kojoty. Při troše štěstí byste mohli narazit i na medvěda. Vlka asi ale jen tak nepotkáte. V roce 1930 byl poslední vyhuben a nová smečka se sem dostala až v roce 1995 z Kanady. S návratem tohoto "vládce zimy" se pomalu do parku vrací i přirozená rovnováha.

Dobrá rada nad zlato

Pokud jste se rozhodli do Yellowstone zamířit, buďte připraveni na výkyvy počasí. Nenechte se v létě obalamutit denními teplotami kolem 25 stupňů. Večer totiž teploty v těchto nadmořských výškách rapidně klesají. Ojedinělé není ani sněžení na sklonku května. Dávejte si také pozor na značené stezky. Projít parkem se dá pouze po vybudovaných chodnících. Každý krok vedle se přísně pokutuje. Už jen pro vlastní bezpečnost je dobré se příkazem řídit.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.