Objevte nejkrásnější sopečná jezera světa! 2.díl

Sopky demonstrují obrovskou moc přírody, nad kterou dodnes nemáme kontrolu. Některé z nich jsou aktivní a z času na čas se lidstvu připomenou, jiné již před tisíci lety vyhasly. Kolem každé se však rozprostírá jedinečná fauna a flora, která stojí za objevení. Vydejme se za nejkrásnějšími a nejzajímavějšími vulkanickými jezery.

Nebeské jezero

Nebeské jezero se nachází na hranicích mezi Čínou a Severní Koreou. Toto blankytně modré jezero obklopené špičatými zuby skal proslulo díky legendární příšeře Tianchi. Stvoření podobné býku tu v roce 1903 údajně zaútočilo na 3 lidi a po rozpoutání střelby záhadně zmizelo v jezeře. Stejný popis udaly stovky lidí. Postupem času se však popis mění a nyní příšera připomíná z části člověka. Poslední zmínka pochází z roku 2007, kdy jeden muž poskytl filmové záběry 6 neidentifikovatelných stvoření plovoucích ve vodě. Třeba vy, při své návštěvě rozluštíte záhadu Lake Tianchi monster.

Taupo

Kolem 1,5 milionů turistů navštíví ročně jezero Taupo na Severním ostrově Nového Zélandu. Vzniku jezera předcházela erupce, která je považována za největší v průběhu posledních 69 tisíc let. Během pár minut se do ovzduší dostalo 1170 kilometrů krychlových sopečného materiálu. Sopka pak vybuchla během následujích staletí ještě 27 krát. Poslední velkou erupci zaznamenali roku 180 po Kristu i písaři v Římě a Číně, kde hovoří o náhlém rudém zbarvení oblohy. Sopečný sloup se tehdy údajně dostal do dvakrát větší výšky než při výbuchu Svaté Heleny. Odborníci odhadují, že by se sopka měla znovu probudit za pár stovek let. Krásy novozélandské přírody u největšího jezera státu si tedy můžeme ještě nějakou tu chvíli užívat. Máte-li rádi rarity, dojděte i k Champagne Pool. Jak sám název napovídá, geotermální jezírko připomíná skleničku bulbajícího šampaňského. Zvláštní je také okraj sytě oranžové barvy, na jejímž zbarvení se podílí velké zásoby arzénu.

Nyos

Na severozápadě Kamerunu naleznete dvoukilometrové jezero Nyos. A čím je Nyos významný? V současnosti se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejnebezpečnější jezero na světě. Hned pod ním se totiž nachází pracující magmatická komora, odkud se do jezera dostává velké množství oxidu uhličitého. V roce 1986 z jezera uniklo na 1,6 miliónů tun této látky a poznamenala tak na 1700 lidí a všechno živé ve vzdálenosti do 25 kilometrů. Vědci dodnes pracují na zabezpečení lokality a prevenci proti dalším nehodám.

Laach

Za kalederovým jezerem Laach nemusíte cestovat daleko, nachází se v německé vrchovině Eifel. Tato oblast je typická maarovými jezírky - vodou vyplněnými sopečnými trychtýři, přičemž Laach je nejznámnějším z nich. Velmi působivá musela být erupce před 12 tisíci lety, která vypudila na povrch 6 kilometrů krychlových magmatu. Tento výbuch způsobil celosvětové snížení teploty a dodnes můžete najít v celé Evropě pozůstatky sopečného prachu a unikátní minerály. Vyrážíte-li k německému Rýnu, určitě se zastavte i u této skvostné přírodní památky.

Toba

Se svou délkou 100 km a šířkou 30 km je jezero Toba největším jezero Sumatry a zároveň největším vulkanickým jezerem na světě. Před 70 000 lety vybuchnul zdejší supervulkán a došlo tak k největší erupci za posledních 25 miliónů let. Následně přišlo takové ochlazení, že většina našich předchůdců vymřela. Později vznikla nová populace ve středu Východní Afriky a v Indii. Památku na právě na tyto předky si dodnes nosíme ve vlastní DNA. Už jen při této myšlence vás u jezera zamrazí. Dnes je jezero obklopeno krásnou faunou a florou a tu a tam se objeví rýžová políčka a rybářské chýše místních obyvatel, které dotvářejí harmonickou jezerní atmosféru.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.