Kraj ohně a ledu - Yellowstone

Když se veřejnosti dostaly první zprávy o přírodních jevech v Yellowstone, byly považovány za výplod fantazie. Místní indiáni tehdy hovořili o kraji ohně a ledu, domovu zlých duchů. Tajuplná a děsivá oblast byla posměšně nazývána podle svého objevitele Cotlerovo peklo. Po zveřejnění prvních fotografií byly společnost i vláda natolik ohromeny, že Yellowstone byl v roce 1872 v rekordním čase prohlášen za první národní park na světě.

Země zlých duchů prvním národním parkem na světě

V roce 1804 přikazuje americký prezident Jefferson uspořádat výpravu na západ. Cíl byl jasný - zmapovat nově zakoupené území Francouzské Louisiany, získané od Napoleona. Probádána byla téměř celá oblast. Na mapě zůstává jedna bílá tečka. Vláda se o ní dozvídá pouze zprostředkovaně z vyprávění indiánů. Líčení ale připomíná jen strašidelný popis pekla. Neprobádané území nedává spát dobrodruhovi a vojákovi Cotlerovi. Rozhodne se, že se sám vydá zjistit, co země duchů ve skutečnosti skrývá. Jeho popisy mohutných gejzírů vyšlehávajících proudy vody, vejci zapáchajících, bublajících bahenních jezírek a hořících řek nebere nikdo vážně. Téměř 70. let po výpravě Cotlera je vládou zorganizována další expedice. Fotografie, které přináší jsou ohromující. Vláda se rozhodne dech beroucí Yellowstone chránit a prohlásí jej za národní park - první na světě. Roku 1976 se stává mezinárodní biosferickou rezervací a od roku 1978 jej ochraňuje také UNESCO.

Síla největšího vulkánu na světě

Yellowstone se rozprostírá na 8991 kilometrech čtverečních a z největší části spadá do území státu Wyomingu. Celý povrch tvoří jediná náhorní plošina o výšce 2340 metrů nad mořem, vmáčknutá do Skalistých hor. V parku najdete na 10 000 geotermálních pramenů, což je největší hustota rozmístění na světě. 300 z nich jsou gejzíry chrlící vysoko do výšky proudy horké vody. Procházet budete kolem jezírek hrajících různými barvami. Při bádání zdejších přírodních sil došli vědci k fascinujícímu zjištění. Celý Yellowstone je usazen na gigantickém vulkánu. Podle snímku NASA má kráter ohromující rozměry 50x75 kilometrů. 5 - 8 kilometrů pod zemským povrchem se zde plní obrovská sopečná komora magmatem. Magma si však nerazí jednu přímou cestu k povrchu. Rozptyluje se po velké ploše a taví další horniny. Je jen otázkou času, kdy se komora naplní a vulkán se rozhodne ji znovu vyprázdnit. Předpokládaný výbuch by, podle propočtu vědců, naše civilizace zřejmě nepřečkala. Nezbývá než doufat, že se předpověď nikdy nevyplní.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.