Chorvatský národní park Plitvická jezera - ztracený ráj Vinettoua

Jezera v Chorvatsku
Návštěva Pliveckých jezer při dovolené v Chorvatsku

U rozlohy 56 542 kilometrů čtverečních nás zřejmě nepřekvapí, jak může být krajina Chorvatska tak rozmanitá. Z hlediska přírodních krás je Chorvatsko opravdu velmi okouzlující. Mezi jeho nejkrásnější národní parky patří známá Plitvická jezera v oblasti Lika. Že nevíte, o jaká jezera se jedná? Zajisté si je vybavíte. Stačí si vzpomenout na obrazy z Vinettouova světa. Mezi bělostnými skalami, krásnými vodopády a tyrkysově modrými jezírky si tady budete skutečně připadat jako v neposkvrněném ráji.

Za tyrkysově modrými jezírky a vodopády do říše Vinettoua

Ačkoliv byla jezera na řece Korana mezi horskými pásmy Malá Kapela a Plješevica turisty obdivovaná už koncem 19. století, návštěvnost nebyla nijak valná. Až po druhé světové válce si jugoslávská vláda uvědomila cenu této oblasti a vyhlásila ji v roce 1949 za národní park. Věhlas Plitvickým jezerům získalo v 60. letech právě natáčení slavných mayovek symbolizovaných postavou Vinettoua. V roce 1979 zařadila organizace UNESCO národní park se 16 jezery rozmístěnými na ploše 30 000 hektarů na seznam přírodního dědictví. Přestože je park vzdálen od pobřeží asi 100 kilometrů, v současnosti si sem turisté rádi najdou cestu. Některé cestovní kanceláře sem pořádají celé organizované výlety.

Objevte 92 vodopádů na pouhých 7 kilometrech

Jednotlivá jezera různé velikosti jsou seřazena stupňovitě nad sebou v délce 7 kilometrů a jsou navzájem propojena asi 92 vodopády. Výškový rozdíl mezi jezery činí 156 metrů. Kaskádovitý systém jezer vznikl erozní činností řeky Korana. Voda za staletí vyryla do vápencového podkladu hluboké prolákliny, které tvoří dnešní jezera. Jezerní oblast se všeobecně dělí na čtyřčlennou skupinu Dolních jezer a dvanáctičlennou skupinu Horních jezer. Předěl mezi nimi tvoří největší jezero Kozjak. Součástí parku jsou také okolní kopce porostlé bukovými, javorovými, jedlovými a smrkovými lesy. Diky vysokému stupni ochrany celého území zde doposud žijí vlci, divočáci, divoké kočky, vydry, orli a supi.

Jak se pohybovat po parku

Celý areál parku je zpřístupněn. Můžete se zde však pohybovat pouze po vyznačených cestách. Využívat lze vyhlídkových lodí a autobusů, které jezdí po okružní silnici. Nechejte se nejlépe dovést autobusem k nejvýše položenému Proščanskému jezeru a odtud sestupujte po značených cestičkách až k nejnižšímu jezeru Novakoviča Brod, do nějž ze 76 metrové výšky padá řeka Plitvice. Za vstupenku byste během sezony měli zaplatit kolem 400 korun, přičemž do ceny je zahrnuta jízdenka na okružní jízdu autobusem nebo plavba vyhlídkovou lodí.

A co vy? Chorvatsko navštíví přes 1 milion Čechů. Budete mezi nimi?

Rezervace Ubytování v Chorvatsku dle vašich představ zde

 

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.