Záhadná puebla parku Mesa Verde

Chystáte se do některého z amerických států Colorado, Arizona, Utah či Nové Mexiko? Pak máte jedinečnou příležitost prozkoumat ne příliš známé ale o to působivější pueblové vesnice nacházející se zejména na území státu Colorado. Pojďte se s námi podívat na nejznámější z nich Cliff Palace do národního parku Mesa Verde.

Fascinující skalní obydlí v Mesa Verde

Mesa Verde znamená v překladu ze španělštiny “zelený stůl”. Toto pojmenování si oblast v okolí města Cortez získala díky barvě zalesněného vrcholu stolové hory. Placatá náhorní plošina vysoká 2500 m.n.m. pokrytá borovicovým porostem je protkána soustavou soutěsek, a právě v nich si hledali bezpečný a nedobytný úkryt Indiáni kmene Anasazi nebo-li Ancestral Pueblans. Nejvíce skalních obydlí vlepených do skalních výklenků zde vzniklo v období 1000 - 1300. Záhadou zůstává proč byla všechna tato puebla ze dne na den opuštěna. Dnes jich na území národního parku napočítáte na 600. Odhaduje se, že zde žilo několik tisíc obyvatel. Do většiny vesniček vedla jediná přístupová cesta, a to po dřevěných žebřících. Také proto se do většiny z nich dostanete pouze v doprovodu průvodce.

Cliff palace - nejzachovalejší pueblo

Nejrozsáhlějším a nejzachovalejším pueblem je Cliff Palace postavený pod obrovským skalním převisem. V horní části tohoto puebla se nacházela spíž, dolní část pak zabíraly oválné obřadní místnosti Kivi a čtvercová cihlová obydlí. V Cliff Palace napočítáte 23 kiv a 200 pokojů. Abyste se sem dostali, potřebujete získat povolení a zaplatit nenáročné vstupné. Do vesnice se schází výhradně s rančerem a navíc v pravidelných intervalech. Počítejte, že se v parku zdržíte. Na vrchol stolové hory vede jen jedna a navíc úzká silnice. Na cestě bohatě poseté zatáčkami není povolená rychlost nijak vysoká. Využijte tedy vyhlídkové jízdy a kochejte se krásami parku. Vybrat si můžete ze dvou okruhů - Wetherill Mesa a Chapin Mesa. Nejoblíbenější lokality se nacházejí v Chapin Mesa, kam za nejhezčími a nejzachovalejšími památkami míří nejvíce turistů.

Nevídaný objev 19. století

Nepřístupná a chráněná skalní obydlí zůstávala neobjevena po staletí. Zpráva o neznámém historickém skvostu obletěla svět až na sklonku 19. století. V roce 1874 zde proběhl geologický a geografický průzkum a W. H. Jackson představil veřejnosti netušené překvapení. Puebla začali pustošit sběratelé a hledači pokladů, což způsobilo, že oblast Mesa Verde byla v roce 1906 prezidentem Rooseveltem vyhlášena americkým národním parkem, vůbec prvním parkem, který nechránil přírodu, nýbrž historické památky. Park byl také zařazen na seznam UNESCA jako Světové kulturní a historické dědictví. Pokud za památkami z Mesa Verde nechcete cestovat až do Států, najděte si chvilku v Helsinkách. V Národním muzeu si můžete prohlédnout bohatou sbírku zaniklé indiánské kultury čítající na 600 předmětů .

Dovolená v USA a letenky

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.