Za pomalovanými domorodci do lesů Papua Nové Guiney

Ačkoliv se zdá, že ve dnešním světě globalizace jsme navzájem dokonale propojeni s každým kouskem země, stále existují lidé, kteří o vymoženostech dnešní techniky nemají ani páru. Ba naopak, preferují svůj tradiční způsob života. Otázka je, do jaké míry se u některých jedinců jedná pouze o jednoduchý způsob výdělku. Jedno je však jisté. Na světě už nenaleznete mnoho kmenů, které by žily v jednoduchých chýších a hledaly svou obživu v pralese. Pojďte se s námi podívat za kmeny do tropických deštných lesů Papua Nové Guiney.

Senzační objev Richarda Archbolda

Papua Nová Guinea byla do 20. století pro svět z velké části neprobádaným a tajuplným místem. Až v roce 1938 přistál americký milionář a cestovatel Richard Archbold se svým hydroplánem na jezeře Habema, aby probádal zatím nezmapované “Velké údolí”. Touha po poznání neznámého byla tehdy silnější než strach z nejistoty, zda v nadmořské výšce 3300 m.n.m. dokáže s hydroplánem znovu vzlétnout. Vše se podařilo. Archbold prozkoumal celé údolí a to, co tu našel vzbudilo pozdvižení celé světové veřejnosti. V roce 1941 zveřejnil časopis National Geographic dokumentaci ze setkání s domorodci, kteří ukryti uprostřed pralesa poprvé spatřili bělocha.

Vyfoťte se se spoře oděným domorodcem

Od té doby se situace změnila. “Bílí” turisté tady nejsou ničím neobvyklým. Část obyvatel potkáváte v západním oblečení, ale čím hlouběji se vydáte do vnitrozemí, tím více narazíte na spoře oděné domorodce, kteří zakrývají na svém těle pouze choulostivá místa. Někteří z nich vám dokonce nabídnou fotografování. Nic není však zadarmo. Proto raději předem usmlouvejte cenu, abyste si později ušetřili starosti.

1000 kmenů, 740 jazyků - novoguinejská rozmanitost

Odborníci rozdělují obyvatele Nové Guiney do 4 hlavních politických a kulturních skupin - na Papuánce, Horaly, Novoguineáncy a Ostrovany. Na celém ostrově žije kolem 1000 kmenů a mluví se přes 740 různými jazyky. Dorozumívání zde má zaručit obecný uměle vytvořený jazyk - Pidgin. Základ čerpá z angličtiny a němčiny a je tvořen 1400 slovy.

Jak žijí Korowajové a Kombajové - dva nejmocnější kmeny?

Mezi nejvýznamnější kmeny patří Korowajové a Kombajové. Jejich těla pokrývá pouze rouška, u pánů někdy vysušená rostlina podobná tykvi. Zato na přírodních špercích a tělových barvách rozhodně nešetří. Jejich obličeje přímo září barvami. Žijí v tradičně stavěných obydlích umístěných vysoko nad zemích. Některé z domů se nacházejí až ve výšce 40 metrů. Stavby jsou rozděleny do dvou částí - jedna je určená pro muže a druhá pro ženy a děti. Oba tyto kmeny se živí především nasbíranými plodinami a ulovenou zvěří. Maso jedí většinou syrové a ani s konzumací hmyzu nemají žádné problémy.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.