Nejpůsobivější dálnice světa - Alaska Highway

Mluvíme-li o nejslavnější a zároveň nejkrásnější silnici na světě, máme na mysli Alaska Highway - Aljašskou dálnici. Silnice o délce 2451 km spojuje kanadské město Dawson Creek v provnicii Britská Kolumbie s Delta Junction na Aljašce spadající do území Spojených států amerických. Nejslavnější činí dálnici nejen čarovná krása okolní přírody, ale také účel a rychlost její výstavby. Míříte-li z USA na Aljašku, zvažte i tuto možnost cestování. Zážitku určitě nebudete litovat.

ALCAN - důležitá strategická stavba

Alaska Highway nese oficiální označení ALCAN - Alaska Canadian Military Highway. Vznikla totiž během 2. světové války, kdy měla sloužit vojenským účelům. Po napadnutí amerického Pearl Harboru Japonci se Američané jali zabezpečit celé pobřeží Spojených států včetně Aljašky. Z Aljašky zároveň proudily zásoby do Sovětského svazu a propojení tohoto amerického cípku se zbytkem USA se stalo nutností. Nejjednodušším způsobem jak zabezpečit spojení mezi těmito dvěma územními celky byla pozemní komunikace protínající kanadské území. Za rekordních osm měsíců tak uprostřed divočiny američtí vojáci vybudovali Alaska Highway a otevřeli tak světu cestu na Yukon.

Cesta za 183 historickými milníky

Po válce zaplatila Kanada za výstavbu dálnice Spojeným státům 123 500 000 $ a převzala ji do své správy. V roce 1996 získala Alaska Highway označení historické památky civilního inženýrství mezinárodního významu a dnes si při cestách po této dálnici všimnout historických milníků lemující silnici, které poukazují na významná historická místa. Historickou značku nese 58 míst a na 38 místech naleznete panel popisující význam konkrétního místa.

Nejkrásnější výhled ze Summit Pass

Jakmile opustíte Dawson Creek na nulté míli, ocitnete se uprostřed hlubokých kanadských lesů přecházejících do hřebenů Skalistých hor. Cestou narazíte na pozůstalosti z války - armádní základny a vojenská letiště. Na 300. míli dorazíte do městečka Fort Nelson s nejseverněji postaveným semaforem v celé Britské Kolumbii. Nejkrásnější výhled nabízí nejvyšší bod Alaska Highway - Summit Pass. Z výšky 1296 m.n.m. nabízí úchvatný pohled na scenérii celého parku Stone Mountain. Zastavit byste se měli také v parku Muncho Lake se stejnojmenným azurově modrým jezerem. Na 496. míli naleznete nejoblíbenější místo na celé dálnici - Liard Hot Sprigns. Už sám název napovídá, že v tomto místě se vyskytují lákavé horké prameny a není tedy divu, že místní kempy praskají ve švech.

Vítejte na Yukonu!

627. míle znamená oficiální hraniční přechod mezi Britskou Kolumbií a Yukonem. V prvním yukonském městě Watson Lake narazíte na neobvyklou atrakci pojmenovanou “les cedulí”. Americkému vojákovi se za války natolik zastesklo po domově, že zde vztyčil ukazatel vzdálenosti od svého rodného města. Postupně se přidávali další vojáci a tradice se zalíbila natolik, že je zachovávaná dodnes. Napočítáte tu 20 000 cedulí a objevíte tu i názvy českých měst. Další možnou zastávkou je městečko Whitehorse. Zajímavé bude pro ty, koho fascinuje doba zlaté horečky. Místní muzeum nabízí prohlídku rozsáhlé sbírky fotografií a cenných exponátů. Stojí zde “Dřevěný yukonský mrakodrap” a kostel z roku 1990. Projíždět budete dále kolem národního parku Klaune - jedné z nejzachovalejších původních oblastí. V Delta Junction končí putování po Alaska Highway. Po “Glenn Highway” vedoucí po úbočích hor se můžete vydat ještě do Fairbanksu. Odměnou vám bude výhled na Wrangellovo pohoří a atmosféra městečka z dob zlaté horečky na Klondiku.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.