Putování po Svatém městě! 2. část

Svatá místa v Izraeli

V minulém článku jsme prošli muslimskou část Jeruzaléma a památky na jeho nejposvátnějším místě - na Chrámovém pahorku. Podívejme se nyní na další tři čtvrti posvátného města.

Za kroky Ježíše po Via Dolorosa z paláce až na Golgotu

Jako nejčistší a nejuhlazenější ze všech jeruzalémských čtvrtí působí ta židovská. Klikatí se zde úzké uličky poseté z obou stran malými obchůdky. Najíst se tu můžete v kavárnách a bistrech evropského typu. Hlubokou symboliku má Via Dolorosa. Je to cesta, kterou údajně absolvoval Ježíš nesoucí svůj kříž z jeruzalémské pevnosti na Golgotu, kde byl následně ukřižován. Často tudy prochází procesí, věrně kopírující všechna Ježíšova zastavení. Cesta vás tedy zavede do křesťanské části na Golgotu, ke Svatému Hrobu a Chrámu Svatého Hrobu. Podle věřících stojí bazilika přesně na místě ukřižování Ježíše a už 2000 let slouží jako poutní místo křesťanů. Zvláštností je, že židovská obec dříve trestala každého Žida, který se v této křesťanské části chtěl usídlit. Místo Poslední večeře i Davidovu hrobku naleznete na hoře Sijón. Stojí tu také kostel Usnutí panny Marie.

Za jedinečným výhledem na hradby nebo Olivovou horu

Celé město si můžete prohlédnou ze zpřístupněných městských hradeb. Celý starý Jeruzalém obklopují hradby 4 metry široké a 3 metry vysoké. Výhled je vskutku úchvatný. Součástí hradeb je i Citadela, pojmenovaná jako Davidova věž. Hradby obsahují ještě dalších 33 věží a 8 vstupních bran. Další nádherný výhled na město nabízí Olivová Hora, odkud Ježíš vstoupil na nebesa. Dnes zde stojí kostel Nanebevzetí Páně. Zvláštností je projekt 16 národů, které spolu vybudovaly na počátku 20. století moderní kostel “Všech národů”. Stojí nad skálou Agonie, kde Ježíš trpěl po zjištění svého osudu. Hned vedle kostela se nachází Getsemanská zahrada. Tady stále rostou olivovníky, jejichž kořeny pamatují i Ježíše. V novém Jeruzalémě se nachází výrazná budova izraelského parlamentu - knessetu. Červený jeruzalémský pískovec a honosná architektura je velmi působivá. Celá stavba v hodnotě 7 milionů dolarů byla darem od židovské anglické rodiny Rothschild.

Arménská čtvrť - čtvrť prvních křesťanů

Čtvrtou a poslední částí Jeruzaléma je arménská čtvrť. Arménci měli ve městě od dob vzniku křesťanství vždy své místo. Byli prvním národem, který kolem roku 300 přijal křesťanství jako oficiální náboženství. Od té doby zde sídlí arménská komunita i se svými školami a kostely. Dnes čítá na 2000 lidí. Neexistuje snad jediný návštěvník Jeruzaléma, jehož srdce by si toto pestré a historií dýchající město nezískalo. Netradiční směsice muslimského, křesťanského a židovského světa a tradic nepochybně nadchne také vás.

Výběr nejlepších dovolených v Izraeli a Dálném východě - Od 8880 Kč Zde

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.