Objevte krásy Svaté země! 3. díl

V předchozích dvou dílech jsme spolu prošli Nazaretem, Jerichem, Betlémem, Caesareou a Jaffou - dnešním Tel Avivem. Poutavá místa Izraele jsme však ještě zdaleka nevyčerpali. Pro milovníky oblasti Blízkého východu, multikulturních zážitků a historie dnes přinášíme další skvosty tohoto území.

Monumentální pevnost Masada - symbol dnešního Izraele

Spolu se sionistickým hnutím se významným symbolem dnešního Izraele stala Masada. Starověká pevnost vybudovaná na vrcholku skalního útesu nad Mrtvým mořem si získala významný post v židovské a izraelské historii. Pevnost nechal postavit v 1. tisíciletí př.n.l. Herodes Veliký. Masada měla chránit panovníka i zemi před případným odporem židovského národa nebo útokům Egypta. Ve velkém komplexu se nachází palác o třech terasách, cisterna o objemu 40 000 metrů krychlových a dokonce i bazén. Pro národ se stala důležitou legenda o tom, jak se poražených tisíc obránců pevnosti v roce 74 nechtěli vydat na pospas Římanům a spáchali raději masovou sebevraždu. Dnes se zde každoročně symbolicky skládá slavnostní vojenská přísaha.

Po skle starověkým městem Kafarnaum

Na severozápadě Galilejského jezera leží další oblíbené místo návštěvníků Izraele - Kafarnaum. V těchto místech učinil Ježíš několik zázraků, žili zde také apoštolové Ondřej, Šimon, Jakub a Jan, jako celník tu působil Matouš. Dnes je město Kafarnaum jen velké archeologické naleziště. Vykopávky si turisté mohou prohlížet pouze z prosklené budovy, která je provede po nejdůležitějších památkách. Město bylo významným obchodním uzlem už v období kolem 2. stoletní př.n.l., zvláštností je, že od dob křižáckých válek se o městu nezmiňuje jediný pramen a celá lokalita upadla v zapomnění. Objevil ji až v 19. století americký archeolog Edward Robinson, který odkryl také pozůstatky starobylé synagogy. Ta tu měla stát už v ježíšově době, protože podle evangelií v ní Ježíš učil.

Nejkrásnější pohoří Izraele - Eliášův Karmel a křižácké centrum Akko

Mezi malebnou zátokou a nejkrásnějším pohoří Izraele Karmel leží město Haifa. Dnes je třetím největším městem země a průmyslovým centrem. V minulosti to bylo malé město slavné jako působiště proroka Eliáše. Jeho jeskyně v pohoří Karmel je největším místním lákadlem. Proroka totiž uznávají jak křesťané a židé, tak muslimové. Kdysi bývalo celé toto pohoří ověnčeno vinicemi. Odtud také pochází jméno Kermel - vinice boží. Nad Haifou se ve 13. století usídlil karmelitánský řád, jehož klášter můžete navštívit. Dominantou samotného města je chrám pro nás neznámé víry Bahai, hlásající bratrství, jednotu náboženství a jeden společný jazyk. Zahrady okolo chrámu jsou okouzlující a určitě stojí za návštěvu. Milovníci historie asi více ocení sousední starobylé město Akko plné křižáckých památek, citadel, lázní a minaretů. Krásu města potvrdí už jen to, že je chráněno organizací UNESCO. Přístup ke Středozemnímu, Mrtvému i Rudému moři, navíc s množstvím významných poutních míst a historických památek činí z Izraele velmi lákavou turistickou destinaci. A protože se říká, že je Izrael zemí přistěhovalců, po založení státu v roce 1948 se počet obyvatel zvýšil osm krát, užijete si zde pestrobarevnou různorodost rozličných kultur, tradic náboženství a životních postojů. Izrael si určitě zamilujete!

Vyberte si z 1400 termínů svojí dovolenou v Izraeli - levně a bezpečně

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.