Objevte krásy země zaslíbené! 1. díl

Pro židy je zemí zaslíbenou, pro křesťany je místem, kde se psal počátek jejich víry, muslimové jej uznávají jako působiště svých nejvýznačnějších proroků. Izrael je křižovatkou několika světových náboženství a filozofických proudů. Křesťané, židé i muslimové jej označují za Svatou Zemi. Po staletí byli schopni o toto území vést války. Díky své skvělé strategické poloze místa spojujícího tři kontinenty - Evropu, Asii a Afriku, od pradávna byl a stále je zemí neustálých mocenských potyček. Odvěký zájem o oblast svaté země dokumentují i nesčetné památky s historií sahající až devět tisíc let zpátky. Pojďme se na některé z nich podívat.

Nejstarší městské sídliště světa - Jericho

V 9. tisíciletí př.n.l. vyrostlo na území Izraele nejstarší městské sídliště světa - Jericho. Bylo zde odhaleno až 20 sídlištních vrstev. Město obývali Kananejští, Izraelité, Řekové, Římané, Byzantové, Arabové, křižáci, Mameluci, Turci a evropští křesťané, kteří zde zanechali mnoho kostelů a klášterů. Jericho bývalo zimním sídlem vládce Heroda. Hned nad Jerichem se tyčí bájná Hora Pokušení, kde hladový Ježíš strávil 40 dnů poté, co jej Jan Křtitel pokřtil. Řecko-ortodoxní církev zde v 19. století nechala symbolicky vystavět klášter Sarandorion, který můžete navštívit. Ve městě si projděte starý vodovod, který umožňoval, aby Jericho jako oáza v nehostinné poušti mohlo vůbec existovat. Líbit se vám budou starodávné mešity, římské paláce i precizní mozaikové dlažby.

Poutní místo Nazaret

Jedním z hlavních křesťanských poutních míst je ve Svaté Zemi Nazaret. V tomto městě bylo Marii zvěstováno narození Ježíše a ten zde také vyrůstal a žil do svých třiceti let. Na místě zvěstování stálo postupně pět kostelů, v současnosti je to moderní bazilika Zvěstování postavená v roce 1969. V blízkosti města vykonal Ježíš svůj první zázrak proměněním vody ve víno na svatbě v Káně Galilejské. Pokud nejste silně věřící, nevydávejte se sem v období křesťanských svátků. To bývá město doslova přeplněné návštěvníky. Izrael skýtá obrovské množství historických a kulturních památek. Na další významná místa se podíváme v dalším článku.

Vyberte si z 1400 termínů svojí dovolenou v Izraeli - levně a bezpečně

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.