Odense, město Hanse Christiana Andersena

Odense, město Hanse Christiana Anderesena
http://en.wikipedia.org

Dánské město ležící na ostrově Fyn vás zaujme především svými typickými cihlovými domy a na Hanse Christiana Andersena zde narazíte téměř na každém kroku.

Hanse Christian Andersen

Odense je třetím největším městem Dánska a nachází v Odensském zálivu na Odensské řece. Díky svému stáří má bohatou historii a už v roce 1988 oslavilo 1000 let od založení. Nachází se zde řada muzeí a historických míst, která stojí za návštěvu. Asi největší atrakcí a lákadlem města je světoznámý spisovatel Hans Christian Andersen, který se zde narodil v roce 1805. Pokojíčky jeho rodného domu byly přetvořeny v muzeum. Ve staré části Odense se nachází již větší muzeum Hanse Christiana Andersena. Muzeum je věnováno jeho tvorbě a době, ve které působil. Muzeum je interaktivní a můžete si zde dokonce i poslechnout jeho pohádky. V místním obchůdku si můžete pořídit některou z jeho slavných knih, které jsou zde k dostání v různých jazycích.

Historické památky

Mezi historické památky, které byste neměli minout, patří určitě katedrála Sv. Knuta. Je dominantou města a vidět je minimálně deset kilometrů před vjezdem do města. Zajít můžete také k radnici, která se skládá z dvou částí: ze starší západní a mladší východní. V současnosti zde sídlí malá část místní správy, radnice však slouží především ke společenským událostem, jako jsou výstavy, či recepce. V Odense se nachází několik kostelů, za návštěvu stojí kostel Sv. Hanse a kostel Panny Marie. Divadlo Ondense, navržené architektem Nielsem Jacobsenem, se nachází v rušné zóně blízko nádraží. Před divadlem se je volný prostor, který symbolizuje pódium. Prosklená křídla na předních stranách divadla zas znázorňují divadelní oponu.

Muzea

Oblíbené je Dánské železniční muzeum, ve kterém narazíte na lokomotivy, kočáry, autobusy, ale i speciální výstavy trajektů a královských železničních cest. Především děti zaujmou simulace dopravních zácep, modely železničních tratí a hřiště s vláčky. Železniční doprava byla v Dánsku v minulosti velice důležitá a i v současné době je hojně využívaná. Zajímavé je také muzeum skladatele Carla Nielsena a Funen Art Museum.

Pivovar i skanzen

Dlouhou tradici má místní pivovar Albani, kam můžete zajít na prohlídku. Odpočinout si můžete v Královských zahradách nebo u řeky, kde se můžete projet na lodičkách. V Odense se nachází i zoologická zahrada, která byla prvně otevřena v roce 1930. Na kraji Odense se nachází známý a krásný skanzen (The Funen Village). Při jeho návštěvě se ocitnete na venkově v 19. století.

Vyberte si z výhodné nabídky Eurovíkendů

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.