Budapešť - město kaváren a termálů

Budapešť platí za město kaváren a relaxace. Starodávné památky zde odkazují na pompézní doby rakousko-uherské monarchie. V romantických uličkách lákají k posezení stylové kavárny, moderní bary, vinárničky s tradičním vínem nebo pohostinství s tradičními pikantními pokrmy. V multikulturním centru se snoubí historie s moderními trendy. Zábavu zde hledejte v zábavním Vidám parku, na festivalu Ostrov se zářícími hudebními hvězdami nebo na závodech Formule 1. Užije si zde opravdu každý!

Historické perly Budapešti

Nejznámější dominantou města je vrch Gellért se sochou Svobody, sochou sv. Gellérta a citadelou a opodál stojící hradní vrch Várhegy s Budínským hradem. V rozsáhlem hradním komplexu obehnaném zdí se nachází také známý Matyášův kostel - národní korunovační kostel uherských králů. Podle některých pramenů jej měl založit první maďarský král - svatý Štefan již v roce 1015, nálezy tuto skutečnost však nepotvrzují. Rozhlédnete-li se ze zdejších hradeb, pohled, který se vám naskytne, vám připomene Prahu a výhled z Hradčan. Pod hradem protéká mohutný Dunaj oddělující Budu a Pešť. Budapešť totiž vznikla v roce 1873 sloučením měst Pešť, Budín a Starý Budín. Z budínského hradního vrchu se na pešťském břehu Dunaje rozkládá nejrozsáhlejší stavba celého Maďarska a jedna z největších vládních budov v Evropě - neogotická budova parlamentu Országház. Tato stavba čítá na 691 místností, je 268 metrů dlouhá a 96 metrů vysoká. Byla postavena na přelomu 19. a 20. století a na její výzdobě pracovali nejuznávanější umělci své doby. Dále v centru města naleznete známou Baziliku svatého Štěpána skrývající obdivovanou relikvii světce.

Andrássyho třída - nejkrásnější ulice Budapešti

Za nejkrásnější budapešťskou ulicí je považována vyhlášená dva a půl kilometru dlouhá Andrássyho třída. Můžete zde vybírat z nesčetného množství kaváren, restaurací a luxusních obchodů. Milovníci hudby by si rozhodně neměli nechat ujít přestavení v maďarské státní opeře. Právě pod Andrássyho třídou bylo postaveno první metro na evropském kontinentu.

Vyhlášená specialita Budapešti - termály

V žádném jiném hlavním městě nenajdete tolik lázeňských domů jako právě v Budapešti. Lázní je zde přes padesát a ty zásobuje přes osmdesát vřídel a léčivých pramenů. Lázeňskou tradici do země přinesli kdysi Turkové, kteří tu za nadvlády Osmanů v 16. a 17. století založili několik dodnes slavných lázní - Rudas, Rácz, Király a Császár. Lázně se skvostnou architekturou a léčebnými účinky sem po staletí lákají lidi všech generací. Až pojedete do Budapešti, rozhodně lázně nevynechejte z programu!

Porovnejte si ceny ubytování v Budapešti ještě dnes - výhodná rezervace

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.