Objevte krásy země zaslíbené! 2. díl

V předchozím článku jsme vám přiblížili zajímavosti biblických měst Nazaretu a Jericha. Pojďme se spolu podívat na další nejatraktivnější historická centra Izraele, která každoročně přilákají tisíce návštěvníků.

Davidovo město, Ježíšovo rodiště - Betlém

9 kilometrů jižně od Jeruzaléma leží Betlém. Jako rodiště krále Davida je označován také jako Davidovo město. Více jej ale proslavilo narození jiné biblické postavy - Ježíše. Dochovaly se zde domy budované do vápencové jeskyně. V jedné jeskyňce se měl narodit právě Ježíš. Nad tímto místem byl za císaře Konstantina vybudován Chrám Narození Páně. Dochoval se v původním stavu a je otevřen pro veřejnost. V jednom z nejstarších křesťanských kostelů na světě se dokonce dodnes konají bohoslužby. Ke hrobu Ráchel blízko vjezdu do Betléma putují zase muži a ženy, aby si zde vymodlili narození potomka. Atmosféra města je vskutku působivá. Přispívá k tomu i to, že se obyvatelé stále živí řemeslem s kořeny ještě z doby křižácké.

Římský přístav Caesarea

Nejvýznamnější archeologické nálezy z doby římské hledejte v Izraeli v Caesarei. Caesarea Maritima, jak zní celé jméno starověkého palestinského města, byla za Římanů nejdůležitějším přístavem a později důležitým křižáckým centrem. Dnes se zde kolem vykopávek a krásných pláží nenachází nic víc, obývané je až sousední moderní město Keisarija.

Jaffa a současný Tel-Aviv

Bránu do země v minulosti představoval jiný, důležitější přístav. Přístav Jaffa byl nejstarším známým přístavním městem na světě, stará je asi 3600 let. V roce 1950 byla Jaffa připojena k Tel Avivu. Tato stará arabská část nejlidnatějšího izraelského města je nyní centrem umění a lidových řemesel. Původní, moderní část Tel Avivu je výlučně židovská a je hospodářským a kulturním centrem země. V polovině 20. století bylo v novém městě, vybudovaném takřka doslova na několika dunách, postaveno kolem dvou a půl tisíce budov ve stylu Bauhaus. Tota oblast označovaná jako Bílé město byla v roce 2003 zapsána na seznam UNESCO. Líbit se vám bude krásná, čistá pláž obsypaná bary a hospůdkami, ale také hojně využívaná místními umělci. Noční život je tady opravdu vzrušující.

Dovolená v Izraeli na palubě luxusní lodi již od 8880 Kč. Vyberte si zde

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.