Cesty za ztracenými městy

Již od pradávna lidstvo fascinuje jeho vlastní historie. Kdo by neznal Machu Picchu, Petru, Tróju nebo Pompeje a Herculaneum? Tato města bývala centry velmi vyspělých civilizací, o kterých z bájí doplněných o odborné poznatky víme stále jen málo. Dnes tato místa lákají tisíce turistů i odborníků, kteří se sem vydávají prožít silnou atmosféru, prohlédnout si vymoženosti dávných dob, ale také objevit tisíce let skrývaná tajemství. Všechna města si však v povědomí veřejnosti nezískala tak zvučná jména. Mnoho cestovatelů často ani netuší, že míjí vzácný historický šperk, který rozhodně stojí za prozkoumání. Nezapomínejte proto na svých cestách a dovolených na starodávné perly minulosti a podívejte se s námi na ztracená města, která byste měli navštívit.

Pavlopetri - řecká potopená Atlantida

Mluví-li se o vyspělé, potopené civilizaci, která zanikla ze dne na den, jistě si vybavíte Atlantidu. Atlantidu z bájných legend se však nikdy nepodařilo najít. Mýtem však není Pavlopetri. Unikátní městečko objevil v roce 1967 Nicholas Flemming při pobřeží jižní Lakonie v Řecku. Město staré kolem 5000 let je nejstarší podvodní archeologický objev. Jeho jedinečnost spočívá v zachovalosti. Toto město nebylo nikdy přestavěno a ani se nerozpadlo pod nánosy zemědělské půdy, jak je tomu u většiny měst v Řecku. Představuje tak dokonalou učebnici řecké historie od doby bronzové po mykénské období. Z výšky je jasně zřetelný půdorys města, téměř netknuté jsou domy, ulice, hrobky a hřbitovy. Lokalita byla dříve narušována vlivy námořní dopravy, ale také různými vykradači hrobů, a proto je sem nyní přístup omezen. Do roku 2014 by měly být ukončeny archeologické práce a lidstvo by se mělo dočkat zveřejnění nálezů. Máme se na co těšit!

Nejstarších a nejdůmyslnější město - Mohenjo-daro

Mohenjo-daro a Harrapu - centra jedné z nejstarších civilizací najdete v údolí řeky Indu, v dnešním Pákistánu. Nezvykle vyspělé město zmizelo z mapy světa kolem roku 1900 př.n.l a objeveno bylo až indickými archeology v roce 1922. Dnes vás při jeho návštěvě udiví nadání dávných obyvatel v oblasti matematiky, geometrie a fyziky. Obdivovat budete přesně rovné ulice a domy, důmyslnou infrastrukturu, síť vodovodů a kanalizací pod ulicemi. Podivíte se také tomu, jak byla Evropa zaostalá, když zde již více než před 5000 lety používali splachovací záchody a horké lázně. Město bylo nejméně šest krát zničeno záplavami a znovu vybudováno. V dobách největšího rozmachu zde žilo kolem 40 000 lidí, takže vás nepřekvapí velikost města a patrové budovy. Dnes je tento starobylý doklad lidské vyspělosti právem chráněn organizací UNESCO. Pokud míříte do Asie, především do Indie či Pákistánu, s návštěvou neváhejte! Vždyť cestování vám ulehčí i blízké stejnojmenné letiště.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.