Krásy ankarské historie

Krásy ankarské historie
www.wikipedia.org

Zapomeňte na Istanbul a vyrašte do Ankary. Hlavní město Turecka, má totiž svým návštěvníkům opravdu co nabídnout.

Mauzoleum

Ankara je hlavním městem Turecka teprve od roku 1923, zásluhou prvního tureckého prezidenta Mustafa Kemali Atatürka. Během jeho vlády došlo k poměrně rozsáhlé modernizaci země. Skoro v každém Tureckém městě se dnes nachází socha na jeho památku. V Ankaře bylo na jeho počest postaveno mauzoleum Anıtkabir, které se nachází na vyvýšenině, a je tak vidět z různých částí města. Toto monumentální mauzoleum postavené v antickém stylu je jedním z hlavních znaků města. Architekty byli Emin Onat a Orhan Arda. Na vršek se dostanete po dlouhé kolonádě zdobené sochami chetitských lvů.

Muzea a Atakule

Ve městě se nachází řada muzeí, z nichž navštívit můžete například Muzeum anatolských civilizací, Etnografické muzeum, či Muzeum války o nezávislost. V Muzeu anatolských civilizací můžete vidět pozůstatky antických kultur, zatímco Etnografické muzeum je zaměřené na Seljuk a Osmanské období. Těšit se můžete i na moderní umění. Muzeum Cer Modern bylo otevřeno teprve v roce 2010 a nachází se ve zrenovované části budovy TCDD (Turecké státní dráhy). Město je zastavěno mnoha moderními kancelářskými budovami. Známá je televizní věž Atakule, v jejíž horní části se nachází venkovní terasa a restaurace Sevilla. Restaurace je pro návštěvníky atraktivní především proto, že se otáčí dokola. Pod terasou můžete zajít do kavárny UFO nebo se přesunout do spodní části věže, kde je nákupní středisko.

Citadela

Nevýznamnější památkou Ankary je historická pevnost (citadela). Její základy byly postaveny v 16. Století Galaty na lávovém povrchu a se stavbou dále pokračovali Římané. Právě oblast kolem a uvnitř citadely je nejstarší částí Ankary, kde se nachází spousty prvků z tradiční architektury. Nachází se zde také rekreační komplex s tradičními tureckými domy, kterým byla navrácena jejich bývalá krása a život. I odsud budete mít krásný rozhled na město a můžete tu navštívit některou z mnoha tureckých restaurací.

Mešity

Pro město jsou typické také mešity. Největší mešitou města je Kocatepe postavená v osmanském stylu. Díky své velikosti a položení se stala dominantou města. Atypický druh mešit s plochou střechou (seldžucký styl) můžete vidět ve staré části Ankary. Architektonicky zajímavá je také nejstarší mešita ve městě – Aslahane. Je charakteristická dřevěným stropem a sloupy s hlavicemi.

Aktuální nabídka zájezdů - Turecko

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.