Falklandy - netradiční dovolená bez návalu turistů?

Zříceniny paláce na Falklandách
Mike Beltzner

Jestli si chcete užít dovolenou tak trochu jinak, vydejte se v období naší zimy na Falklandy. V tuto dobu na ostrovech ležících v blízkosti polárních oblastí panuje léto s příjemnými teplotami kolem 20°C. Je to tedy vhodná doba užít si bezproblémové stanování v okouzlující volné přírodě. Ostrovy jsou totiž jako stvořené pro milovníky čundru. Nemusíte zde vyhledávat žádné kempy. Přespat se dá s dovolením majitele půdy úplně všude. A to všechno bez rušení davy turistů. Sem jich zavítá jen kolem 500ti ročně.

Argentinské Malvíny nebo britské Falklandy?

Ačkoliv Falklandy leží na jižní polokouli poblíž Argentiny, patří pod správu Velké Británie. Možná ostrovy znáte pod jménem Malvíny. Tak je nazývají Argentinci, kteří si na ně činí nárok. Ostrovy tedy v historii střídavě putovaly od jedné ke druhé zemi. Roku 1820 byly připojeny k Argentině, roku 1833 k Velké Británii. To se ovšem nelíbilo Argentincům a v roce 1982 se ostrovy pokusili vojensky získat zpět. Válka o Falklandy trvala 2 měsíce a ostrovy definitivně získali k nelibosti Argentinců Britové.

Galapágy jižní polokoule

Ostrovům se také říká Galapágy jižní polokoule. Důvod je prostý. Na velmi malé ploše naleznete nepřeberné množství exotických druhů zvířat. Určitě si nenechte ujít pozorování tučňáků, kteří Vám předvedou dramatické boje o samice, námluvy nebo péči o mláďata. Navštívit byste měli také národní parky a pokochat se krásou mořských fjordů. Pokud se vydáte do hor určitě narazíte na zbytky zbraní a pamětníků z války. Více o historii se dozvíte v muzeu ve městě Stanley.

Na Falklandy za noční oblohou

Jaký nezapomenutelný zážitek si však odvezete z Falkland především? Je to hvězdné nebe. V létě tady noc trvá sice pouhé dvě hodiny, v těch ale rozhodně stojí za to, pozorovat noční oblohu. Tím, že jsou Falklandy obydlené jen řídce, je světelný smog nepatrný a o to zřetelněji se na obloze dají pozorovat hvězdy. Takovýto pohled si ze stanování pod širákem nikde v Evropě neodnesete.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.