Istanbul - Brána Orientu

Istanbul, Byzantion, Konstantinopol nebo Cařihrad - za těmito čtyřmi jmény se skrývá největší a nejmodernější město Turecka. Město s fascinující historií a vzrušující současností. Kdo jej navštívil, zajisté přisvědčí, že se jedná o jedno z nejzajímavějších kosmopolitních měst na světě. Smyslně se zde mísí různé národnosti, kultury, tradice i zvyky. Stačí jediný víkend v Istanbulu a zamilujete se!

Cařihrad, Byzantion či Konstantinopol - strategické centrum největších říší

Už ta spousta jmen, které si jedno jediné místo na mapě vysloužilo, vypovídá o jeho důležitosti. Istanbul se proslavil jako město dvou kontinentů. Evropská část je oddělena od té asijské mořskou úžinou Bospor. A právě ovládat Bospor bylo od pradávna hlavním strategickým cílem všech národů. Istanbul se tak stal centrem Východořímské a později Osmanské říše. Dnes by stál v čele také celému Turecku nebýt toho, že nový vůdce Atatürk jej považoval za příliš kosmopolitní. Proto za hlavní město prohlásil raději více tureckou Ankaru.

Klenoty historického centra Sultanahmet

Na místě tak bohatém na historii není o zajímavosti a památky nouze. A co by vám nemělo uniknout? Milujete-li pamětihodnosti, vydejte se do části Sultanahmet. Jedná se o historické centrum na evropském výběžku poloostrova. Nachází se zde slavné symboly Istanbulu - Hagia Sophia, palác Topkapi, Modrá mešita, římská cisterna Yerebatan, či oblíbený Velký bazar. Čím jsou tyto památky tak významné? Každá z nich symbolizuje mistrovství architektury každé říše, která na tentýž vrcholek nad mořem soustředila svou moc.

Hagia Sophia - muzeum křesťanství i islámu

Hagia Sophia neboli Chrám Boží Moudrosti je považována za nejhonosnější dílo byzantského stavitelství a je jednou z největších náboženských budov na světě. Při otevření chrámu byzantský císař Justinián I. slavnostně prohlásil, že díky tomuto skvostu zvítězil i nad Šalamounem. Jakmile byla Konstantinopol dobyta Osmany, změnila se křesťanská bazilika v mešitu. Byly přistavěny minarety, opěrné zdi a další užitné budovy. Naštěstí nechal sultán Mehmed II. interiér jen přemalovat a přezdobit, takže po současných pracích restaurátorů můžete uvnitř obdivovat křesťanské fresky hned vedle muslimských symbolů. Dnes stavba slouží jako muzeum.

Honosné sídlo sultánů - Topkapi Saray

Již dříve jsme zmínili, že nejpůsobivější památky se rozkládají na jednom ze sedmi pověstných vrcholků Istanbulu, v části Sultanahmed. Hned pár kroků od katedrály Hagia Sophia naleznete palác Topkapi. Palác sloužil jako honosné sídlo sultánů a centrum vlády až do roku 1839. Rezidence hrdě se vypínající nad mořem je vlastně státe ve státě. Dostali se sem jen vyvolení a celá oblast byla bedlivě střežena. Už sám název paláce je odvozen od děl střežících vstup. V obrovském komplexu budov se dozvíte spoustu zajímavostí ze života sultánů. Za příplatek si můžete prohlédnout okázale zdobený, velmi působivý harém. Podivit se můžete největšímu diamantu na světě, prorokově fousu a jiným významným náboženským artefaktům.

Aktuální nabídka Eurovíkendů

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.