Cesty za 10 nejzajímavějšími stavbami světa

Máte favorita na výherce soutěže o deset architektonicky nejzajímavějších staveb? Podívejte se s námi, které pamětihodnosti z celého světa vyhrály.

Flinders Street Station - Melbourne

Na žebříčku deseti nejzajímavějších pamětihodností se umístila železniční stanice z australského Melbourne. Tato stanice získala podobu díky mezinárnodní soutěži vypsané v roce 1899. Ze sedmnásti návrhů neuspěl projekt žádného architekta nýbrž dvou zaměstanců železnic. Nápaditou budovu vystavěnou ve stylu francouzské renesance nazvali Zelené světlo.

Bostonská radnice

Ocenění šesté nejmonumentálnější stavby v historii Ameriky vyhrála budova bostonské radnice. Projekt byl uskutečněn na základě národní soutěže z roku 1962, které se zůčastnilo 256 uchazečů. Nakonec uspěl návrh tří kolumbijských profesorů. I přes ocenění stavby však místní obyvatelétpovažují budovu za temnou a nepřátelskou. Posuďte sami.

Ptačí hnízdo - Peking

Ještě před vyhlášením Číny jako místem konání letních olympijských her pro rok 2008 Peking ostartoval monumentální stavbu zbrusu nového národního stadionu. Na stavbě pojmenované Ptačí hnízdo se podíleli nejpřednější čínští a světoví architekti a umělci a její kolosální podobu mohl obdivovat celý svět prostřednictvím přenosů olympijských her. V současné době stadion není tolik vytížen, a proto se pomalu mění v nákupní a zábavní komplex.

Hlavní nádraží - Helsinky

Symbolem Helsinek je jejich železniční stanice vybudovaná na počátku 20. století. Ačkoliv vyhrál návrh architekta Eliela Saarinena stylu čistého romantismu, přesto musel stavitel stavbu přetvořit po nátlaku veřejnosti vyžadující modernější design, jak jej známe dnes.

Guggenheim Hermitage Museum - Vilnius

Litevci se mohou pyšnit velmi jedinečným muzeem. Tvar mu dal celosvětově proslulý architekka Zaha Hadid. Věhlas si získalo muzeu právě pro svou podobu snoubící mystičnost s unikátní moderní konstrukcí.

Památník míru - Hiroshima

Čtyři roky po zničení města Hirošimy během bobardování proběhla soutěž hledající výherce pro výstavbu velkého památníku. Vyhrál nápad projektanta Kenzo Tange a jeho „Peace Memorial Park“ - park, jenž je jedním z nejpopulárnějších míst v Hirošimě a které je hojně navštěvováno jak místními, tak zahraničními turisty.

Bílý dům - Washington D.C.

Na sklonku 18. století mělo být vybudováno honosné hlavní město Ameriky – Washington D.C., přičemž mezi reprezentativními stavbami nemohlo chybět rovněž sídlo prezidentů. Jedním z anonymních předkladatelů návrhů byl rovněž Thomas Jefferson. Nakonec zvítězil nápad irského architekta Jamese Hobana, a tak vznikl Bílý dům. Prvním obyvatelem Bílého domu se stal až prezident John Adams, neboť jeho předchůdci se nikdy nezamlouval.

Westminsterský palác - Londýn

Dnešní rozsáhlé neogotické sídlo parlamentu Velké Británie má značně starou historii. Původně se jednalo o palác anglických králů, kteří zde začali sídlit v 11. století. Ve 13. století se stavba stala sídlem parlamentu. Po několika závažných požárech byla budova rekonstruována do podoby, jak ji známe dnes.

Světové obchodní centrum - New York

Odstranit negativní emoce měl za úkol nový stavební projekt. Výhercem mezinárdoní soutěže se stal proslulý architekt Daniel Liebeskind a jeho Věž svobody. Cílem architekta bylo vzbuzovat emoce. Proto jeho budova měří 1776 stop odkazující na vyhlášení americké nezávislosti, dále tvar budovy připomíná paži s pochodní Sochy Svobody. V souvislosti s následující výstavbou památníků se k Věži svobody přidaly další tři prosklené věže, které mají pomník společně obklopovat.

Palác sovětů - Moskva

V roce 1922 se nově zformovaná unie rozhodla vystavět honosný kongresový palác složící jako administrativní centrum. Leč komise se nemohla shodnout na výherci. Proto bylo uspořádáno několi k následujících kol. Až v roce 1933 jedno z nich vyhrál Boris Iofan s neoklasicistní stavbou. Na místě, kde měla budova vyrůst, byla stržena původní katedrála a stavba byla započata. Zanedlouho však propukla válka a výstavba nebyla nikdy dokončena. Místo honosného reprezentativního sídla zde stálo koupaliště a až v roce 2000 zde byla znovu vystavěna kopie stržené katedrály.

Vyberte si ubytování u nejkrásnějších míst v našem:

Porovnávači cen ubytování.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.