V Katalánsku se chystají poplatky za naší dovolenou. Kdo bude platit?

Španělsko - Barcelona, Katalánsko
Marrovi/wikipedia.org

Vláda této autonomní oblasti Španělska schválila nařízení, které se promítne do cen dovolené v destinacích hojně navštěvovaných českými turisty. Dovolená ve Španělsku byla pro Čechy do nedávna jednou z nejoblíbenějších. Španělští politici mají ovšem smysl pro cestovní ruch jako náš ministr financí pro ekonomiku a myslí si, že jim speciální daň z turistických pobytů pomůže.

Opatření má zlepšit vaši dovolenou ve Španělsku

Katalánská vláda schválila daň z turistických pobytů platnou pro celou oblast Katalánska a vybrané peníze mají sloužit k vytvoření fondu na podporu turistiky. Nejvíce se pak toto opatření dotkne těch z Vás, kteří se rozhodnou pro cestu do Barcelony. Barcelona má tuto daň ještě o něco navýšenou.

Koho se to týká a kdo bude platit?

Vládní nařízení se vztahuje na hotelová zařízení, turistické apartmány, kempy a levná ubytování typu agroturistika (tzv. turismo rural). Poplatek se bude platit dokonce i z ubytování na výletních lodích. Daň neplatí přímo turisté trávící dovolenou v Katalánsku ale ubytovací zařízení a cena poplatku se odvíjí od typu ubytovacího zařízení. Je jasné, že se toto zdražení promítne do ceny ubytování a tak i ceny dovolené ve Španělsku.

Oblíbená dovolená ve Španělsku v číslech

Podle španělského statistického úřadu IET navštívilo Španělsko k 31. 8. 2012 celkem 157 403 českých turistů. Z toho většina (téměř 140 000 turistů) si pro své ubytování vybrala hotel. Je otázkou, jak se zdražení projeví v chování Čechů při výběru dovolené. Je možné, že si při návštěvě Katalánska vyberou pouze jiný typ ubytování. Zatím toto nařízení naštěstí platí pouze v této oblasti a levná dovolená ve Španělsku je stále ještě reálná. Můžeme doporučit například návštěvu oblastí Andalusie nebo Valencie, kde nařízení neplatí. Stejně levná dovolená jako loni bude také na Kanárských ostrovech, kam Češi jezdí velmi rádi.

Jaký je Váš názor? Pomůže zřízení fondů ke zvýšení turistického ruchu v Katalánsku nebo jde o další politický „paskvil“.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.