Halloween a vánoční nákupy v Anglii

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Zimni_aleji_vlocky_se_valeji.jpg

Pomalu ale jistě se blíží oblíbený svátek anglicky mluvících zemí – Halloween. Ačkoli u nás se jeho oslava většinou omezuje na lampionový průvod, v Anglii jej berou smrtelně vážně. Děti se převléknou do strašidelných kostýmů a, ty menší v doprovodu rodičů, se vydávají strašit své sousedy a známé, za což si vyslouží plný košík sladkostí. Pokud nemáte děti, nevadí! Nadšení Angličané obléknou do slušivého oblečku třeba i svého pejska, ze kterého tak vytvoří například oranžovou dýni, snad nejznámější symbol Halloweenu, který zdobí každé vchodové dveře. Pro starší jsou pak určeny speciální Halloweenské party pořádané v každém pubu.

Nejlepší Halloween

Chcete-li si ale Halloween opravdu vychutnat, vypravte se na Tulleys Shocktober Fest, atrakci, která získala třikrát ocenění jako nejlepší zábavná halloweenská show v Anglii. Rozhodně není určena pro slabší nátury, jejím cílem je vás opravdu k smrti vyděsit! Strašidelná farma Tulleys Farm se nachází v západním Sussexu a show se konají od 6. října do 4. listopadu. Čeká zde na vás zakázaný les, děsiví klauni, strašidelná vesnice z 16. století, procházka peklem a spousta dalších atrakcí. Většina míst, která lze v areálu navštívit, je vhodná pro děti od 12ti let, ale pamatujte na to, že anglické děti jsou na haloweenská strašidla nejspíše více zvyklé, než ty české. Brzy po Haloweenu se celá země obléká do zářivého předvánočního kabátu. I v Anglii se pořádají vánoční trhy, které ale naleznete pod vícero názvy. Ty s nejkrásnější vánoční atmosférou se jmenují Continental či Traditional Christmas Markets a ve dřevěných stáncích si můžete zakoupit tradiční hračky, dárky i potraviny a na těch větších, jako třeba v Londýně, se setkáte i s kluzištěm.

Vánoční nákupy v Anglii

Ve všech obchodech najdete v sadách něco, co připomíná větší zabalené bonbóny. Jedná je o tzv. Christmas Cracker, který vymyslel už v 19. století jistý Tom Smith. Původně to opravdu byly zabalené bonbóny, které ale navíc při rozbalení vydaly ránu. Dnes v obchodech prodávané minibalíčky jsou ovšem plněné drobnými maličkostmi. Tyto „bonbony“ jsou součástí sváteční tabule jako malý dárek pro každého z hodovníků. Pokud se na vánoční nákupy vydáte právě do Anglie, určitě byste si je také měli pořídit a dát každému před štědrovečerní večeří jako první překvapení. A chcete-li se anglickým svátkům ještě více přiblížit, pošlete známým pohlednici! V Anglii, snad nejvíce na světě, je to velice oblíbená tradice. Také se předbíháte, kdo upekl více druhů cukroví? V Anglii se zase hospodyňky předhánějí v tom, kolik chodů se bude na jejich svátečním stole podávat. Na Štědrý den sice bývá celá rodina pospolu, popíjí svařené víno a večer chodí s malými koledníky zpívat koledy, ale vrcholem svátků je až den následující. V noci na něj totiž Father Christmas nadělil všem dárky do punčochy, které je ráno potřeba rozbalit. Slavnostním jídlem je oběd, který začíná rozbalením již zmíněných Christmas Crakers a končí známým vánočním pudingem, který se přímo na stole polije brandy a zapálí. Součástí tohoto dne je sledování projevu královny Alžběty II. Krásný zvyk se pojí i s Druhým svátkem vánočním, kdy se obdarovávají lidé, kteří vám po celý rok nějak ulehčují či zpříjemňují život. Dárek tak může dostat listonoš nebo třeba hospodyně. Období Vánoc je pro návštěvu Anglie opravdu jako stvořené, ovšem se zamlouváním letenek, jízdenek či hotelů neotálejte!

Eurovíkendy v Londýně

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.