Za sluncem a jižanským temperamentem do Andalusie

Andalusie

Největším, nejlidnatějším, nejsušším a hlavně nejkrásnějším regionem Španělského království je Andalusie. Patří mezi největší producenty vína v celé Evropě. Je domovem vášnivého tance flamenga. Rozlohou je velká jako sousední Portugalsko. Možná ani nevíte, že ji tvoří až osm provincií - Cádiz, Granada, Huelva, Jaén, Cordoba, Almerie, Malaga a Seville. V létě tuto nejjižnější části evropského kontinentu při pobřeží Středozemního moře a Atlantského oceánu přichází navštívit tisíce turistů. Hledají odpočinek na slunných plážích, krásu historických skvostů a vzrušení živého jižanského temperamentu.

Hory, pláže, bažiny - to vše najdete v Andalusii

Ráz andaluské krajiny je velmi rozmanitý. Od východu k západu ji protíná údolí řeky Guadalquivir. Ani lyžování Španělům není cizí. Na severu je totiž údolí ohraničené pohořím Sierra Morena a na jihu Sierra Nevada a Cordillera Bética. Na východě do Andalusie zasahuje pohoří Sierra de Segura. Na východě země můžete obdivovat polopouštní typicky severoafrickou vegetaci a na západě bohaté mokřadní a bažinné ekosystémy. Půvabné jsou chráněné bažiny Cota Doňana. Patří mezi nejvýznamnější bažinné rezervace a útočiště ptáků stěhujících se mezi Evropou a Afrikou v celé Evropě. Vyrážíte-li do Andalusie za plážemi, ty nejoblíbenější naleznete v provincii Malaga. Nejznámější ze všech destinací jsou Costa del Sol – „Slunečné pobřeží“ na východě a Costa de Luz na pobřeží Atlantiku. Populární jsou i pláže Costa Blanka - "Divoké pobřeží" a Costa Tropical.

Bohatá andaluská historie

Název jména Andalusie pochází z arabského "al-Andalus"- je to označení částí Pyrenejského poloostrova, které spadalo pod arabskou vládu. Andalusie byla nejúrodnější částí Pyrenejského poloostrova a tak je pochopitelné, že o tuto oblast byl vždy vysoký zájem. Místní historie je tudíž velmi bohatá. Ve starověku zde sídlily iberské kmeny, vznikaly zde obchodní kolonie Féničanů, vládli zde Římané, kteří si zde vytvořili své provincie Hispania Ulterior a Hispania Baetica. Štafetu ve vládě si předali germánští Vandalové, posléze Vizigóti, Byzantská říše, a konečně, roku 711 ji ovládli Arabové. Andalusie tak byla přičleněna ke Córdobskému emirátu a města Córdoba, Sedilla, Jaén a Granada se stala nejvýznamnějšími centry celé oblasti. Arabové zde začali pěstovat rýži a mnoho subtropických rostlin, které jsou pro tuto oblast typické dodnes. Porážka muslimů v bitvě u Las Navas de Tolosa v roce 1212 však vedla k velkému pronásledování muslimů a židů a celá oblast začala hospodářsky a kulturně uvadat.

Kam v Andalusii? Do Kryštofovy Seville!

A která nejkrásnější místa Andalusie byste určitě neměli opominout? Jedním z nich je hlavní a zároveň nejteplejší město Andalusie – Sevilla. Sevillu založili Féničané. Několik památek, které zde naleznete je ještě z dob římských. Sevilla v období jejich nadvlády byla totiž hlavním městem celé provincie. Dnešní krásu však městu vtiskli Arabové. Z tohoto období pochází dominanta města – Alcazár. Bývalá maurská pevnost byla postupně vylepšovaná novými architektonickými prvky v arabském mudajárském stylu. V sevillské katedrále objevíte známou zvonici Giralda. Zastavíte-li se ve Zlaté věži, můžete si prohlédnout hrobku Kryštofa Kolumba. Právě na počest 500. výročí jeho plavby přes Atlantik se v Seville konala také výstava EXO9. K atmosféře města neodmyslitelně patří typické býčí zápasy. Nebráníte-li se této podívané, připravíte si nezapomenutelný zážitek.

Krásy arabské Córdoby a Granady

Dalším krásným a poutavým městem je Córdoba. Prostorná náměstí se zde střídají s úzkými uličkami, arabská architektura se tu doplňuje s památkami z doby starověkého Říma. V židovské čtvrti Judérie se zachovala jediná synagoga v celé Andalusii. Stojí tady i socha místního rodáka, filozofa Senecy. Evropské památky jsou zastoupené například královským palácem. K nejnavštěvovanějším místům patří Granada. Nese si pověst mladého a dynamického města, a to i díky velkému množství studentů místní univerzity, jež byla založena již v roce 1542. Perlami Granady jsou maurský palác Alhambra, od roku 1984 zapsaný na list světového dědictví UNESCO, dále zahrady paláce Generalife a cikánská jeskynní čtvrť Sacromonte. Na svahu proti Alhambře leží stará arabská čtvrť Albaicín a pod ním se rozkládá historické centrum města s katedrálou uprostřed. Propojenost arabského a evropského světa vás jistě okouzlí.

Dovolená ve Španělsku- aktuální nabídka zájezdů

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.