Drážďany - Florencie na Labi

Prošli jste už všechny české hrady a zámky a hledáte námět na příští víkendový výlet? Jednou z exkluzivních možností mohou být Drážďany. Hlavní a zároveň druhé největší město spolkové země Sasko naláká na své historické památky a kulturní akce každoročně kolem pěti miliónů návštěvníků. A není divu, bývalé sídlo německých kurfiřtů muselo demonstrovat moc svých pánů a stalo se tak centrem politickým, kulturním i vzdělávacím. Vyrostly zde barokní památky, které jinde v Německu sotva najdete. Dnes jsou Drážďany pro svou krásu označovány za Florencii na Labi.

Drážďanské památky

Jednou z nejvýznamnějších barokních staveb je Zwinger. Jeho význam ale nespočívá pouze v architektonické hodnotě. Uvnitř komplexu jsou rozmístěny rozsáhlé umělecké sbírky - Obrazárna starých mistrů, Sbírka porcelánu a Zbrojnice. Obrazárna pak ukrývá klenot v podobě Sixtinské Madony. Hned vedle Galerie stojí na prostorném náměstí proslulá drážďanská opera Semperoper a naproti ní se vypíná katedrála Nejsvětější Trojice a drážďanský zámek. V něm se můžete zase podivit sbírce kuriozit panovníka Augusta II. Mnohé z těchto památek bylo poškozeno při bombardování v roce 1945. Barokní kostel Frauenkirche na náměstí Neumarkt byl například zničen téměř do základu. Donedávna na jeho místě stávaly pouze trosky připomínající válečné události. Dnes zde stojí nově vybudovaná kopie původního kostela, kde se běžně konají mše a který je zpřístupněn i prohlídkám. Nedaleko odtud můžete v Albertinu obdivovat moderní umění. Drážďany jsou městem zeleně. Vydejte se proto do centrálního parku Grosser Garten s pozoruhodnou moderní budovou Glaeserne Manufakur, do botanické zahrady, zoo nebo na pobřeží Labe. Labské údolí v Drážďanech je dokonce chráněno organizací UNESCO.

Proč cestovat právě do Drážďan?

A proč vyrazit právě do Drážďan? Pro nás Čechy má výlet do vskutku krásné a vzrušující saské metropole hned několik pozitiv. Jedním z nich je blízkost. Drážďany totiž leží necelých 40 km od českých hranic. Z Prahy se sem dostanete vlakem přímým spojem. Cesta trvá přesně 2 hodiny a 15 minut. Autem vzdálenost 150 km překonáte po dálnici ještě rychleji. Dalším pozitivem může být pro německy nehovořící Čechy i fakt, že vám v tomto kousku Německa nabídnou mnohdy i komunikaci v češtině.

Do Drážďan za výhodnými nákupy

Drážďany platí za vyhlášené nákupní centrum. Zejména v předvánočním čase zde pořizují Češi výhodněji značkové a luxusní zboží. Nejvíce nákupních příležitostí na jednom místě naleznete na Prager Strasse. Nacházejí se zde dvě nákupní centra - Karstadt a Galerie. O víkendu sem ale rozhodně za nákupy nevyjíždějte. Všechny obchody mají totiž zavřeno. Výjimkou nejsou ani potraviny. Jediné otevřené obchůdky najdete na nádraží. Nezbývá než se spolehnout na stravování v restauracích a nebo si přibalit na cestu svačinu včetně vody.

Neláká Vás navšítit Drážďany a výhodně nakoupit?

Eurovíkendy jsou zde opravdu výhodné

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.