Velká čínská zeď - symbol síly a moci Číny

Velká čínská zeď je jednou z nejobdivuhodnějších památek na světě. Tato kolosální stavba je svou délkou 8800 km zároveň nejrozsáhlejší stavbou světa. Táhne se od východu Číny až k jejímu západnímu pobřeží. Ačkoliv je zeď výrazně poničená, je stále hlavní atrakcí celé Číny. Pokud máte namířeno za tímto kolosem, doporučujeme Vám cestu propojit s výletem do Pekingu. 30% nejlépe zachované či zrekonstruované části zdi totiž naleznete v jeho okolí ve vzdálenosti do 100 km.

Nepřekonatelná překážka všem nájezdníkům

Zeď byla budována postupně po tisíce let od 14. do 17. století. Již před 2000 lety se objevovaly v Číně nejstarší pevnosti. Nově vládnoucí dynastie Ming všechny zchátralé pevnosti začala opravovat a propojila je mezi sebou zdmi. Tak vznikl tento stavební kolos, jež se stal nepřekonatelnou překážkou pro mongolské nájezdníky a jiné útočící kočovné kmeny. Mohutné cimbuří, věže se signálními ohni, malé pevnosti v okolí a hradby, které byly uzpůsobeny tak, aby mohlo jet vedle sebe v některých místech až 5-6 mužů na koních, to vše činilo z Velké čínské zdi skutečně nedobytnou stavbu.Nutno podotknout, že se zeď rozbíhá na některých úsecích do několika linií a vytváří odbočky a na jiných místech je zase přerušena.

Nejdelší hřbitov světa nebo Zeď slz

Výstavba kolosu si vyžádala velké oběti. Zeď údajně postavilo 300 000 lidí. Podle legendy měla být stavba dokončena až v ní bude pochován Wan nebo 10 000 lidí. Císař neváhal, našel muže jménem Wan, nechal ho zabít a pohřbít ve zdi. Říká se, že ti, kteří během stavebních prací zemřeli, byli také do zdi zazděni. Tomu odpovídá i jiná legenda.Staříčká manželka muže odvedeného na staveniště se vydala za svých chotěm, aby mu před zimou donesla teplé oblečení. Ušla stovky kilometrů, aby na místě zjistila, že její muž zemřel. Zhroucená žena propukla u zdi v pláč. Naříkala tak moc, až zeď praskla a odkryla pozůstatky jejího muže. Ty pak paní odnesla na pohřebiště.Proto je zeď označována jako "Nejdelší hřbitov světa" a "Zeď slz".

Který úsek zdi si vybrat?

Pokud se budete rozhodovat, na který úsek Čínské zdi se vydat, máte na výběr z několika možností. Velké davy turistů míří na Badaling - malý, zrekonstruovaný úsek, kde se však musíte proplétat davy lidí a stánky s předraženými suvenýry. Trochu klidnější částí je oblast Mutianyu, který je také méně strmý. Ještě lépe je na tom úsek Simatai. Jezdí tady i lanovka, ale lidí tu proudí podstatně méně. V těchto místech stojí zároveň mnoho strážních věží a zeď si můžete prohlédnout v její “neopravené” podobě. Nejlepší je ale odpojit se od davu a vydat se svou cestou, na níž intenzivněji pocítíte atmosféru starodávné historie.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.