Ochutnejte výtečnou africkou kuchyni!

Ochutnat pečínku z antilopy, opice či z krokodýla? Ano, i to se může návštěvníkovi Afriky poštěstit. Ale mnohem častěji se bude setkávat s pokrmy, jejichž komponenty pocházejí z docela jiného světadílu. Druhý největší kontinent Země si kolonizátoři začali rozdělovat už v 16. století. S nimi do zemí proudily i jejich stravovací návyky, nové plodiny a technologie. To vše – smíšeno s tuzemskými surovinami – dalo základ současné africké gastronomii.

Sever Afriky: Sladkost musí být jako med

Nejvíce turistů přijíždí do států severní Afriky. Lákají je zejména Egypt, Maroko a Tunisko. Pro zdejší kuchyně jsou typické intenzívní orientální chutě: co má být ostré, po tom „hoří“ ústa, co má být sladké, je jako med. Restaurace a pouliční prodejci nabízejí pochoutky, jejichž původní receptura pochází z arabských oblastí: různě ochucený kuskus, cizrnu, medové cukrovinky, ostré masové a zeleninové směsi. V přímořských oblastech kuchaři připravují pokrmy z ryb.

Západ Afriky voní kořením

Kuchyni západní Afriky ovlivnili kolonizátoři a rovněž obchodníci s kořením, jejichž cesty vedly přes Senegal, Guineu nebo Mauretánii. Nejčastěji pěstovaná plodina – kasava – je sice pro Evropana bez chuti a zápachu, ale pokrmy z ní bývají doplněny výtečnými omáčkami kořeněnými zdejším pepřem nebo chilli, česnekem či skořicí. Rovněž často zde vaří – či spíše rozvářejí - banány, topinambury, luštěniny, rýži či obiloviny. Maso bývá připravováno dušením.

Východní Afrika je rájem vegetariánů

Základem jídelníčku ve východoafrických státech (Etiopie, Tanzanie či Keňa) jsou kaše bohaté na sacharidy: z obilovin, rýže nebo zelených banánů. Jako všude v Africe jsou i zde populární mléčné výrobky. Turistům však někdy jejich požívání nedělá dobře, a to nejen proto, že mléko bývá častokrát kozí. Bezmasá jídla mívají indický charakter – zeleninová curries, silně kořeněná rýže. Tradičně dušené maso je lehce stravitelné a vždy chutně okořeněné.

Jižní Afrika: Duhově pestrý jídelníček

Nejlákavější výběr specialit poznají návštěvníci států jižní Afriky: Botswana, Jihoafrická republika, Namibie, Zimbabwe. Hojně se zde konzumují ryby a mořští živočichové, zelenina, tropické ovoce, evropské moučníky i asijské cukrovinky. Běžně dostupné jsou pokrmy ze pštrosího masa a ze zvěřiny.

Střední Afrika: Je libo pečínku z opičáka?

Kasava na všechny způsoby, arašídová pasta, obilné kaše, ibišek, dušená rajčata, špenát a cibule. Ale také opékané kuře, antilopa, prase bradavičnaté nebo krokodýl. To jsou pochoutky, na něž se mohou těšit návštěvníci střední Afriky: populárního Mali, Kamerunu, Ghany, Nigeru. Právě zde se nejvíc zachoval tradiční způsob přípravy jídel a lov je stále prostředkem k získání masa. Tady zkrátka moc dobře nejde skočit si do hypermarketu.

Poslat nový komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Více informací o možnostech formátování

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.
To prevent automated spam submissions leave this field empty.